Lezzetli Kavurma Yapmanın Püf Noktaları

Lezzetli Kavurma Yapmanın Püf Noktaları

Yemeklerde kullandığımız etlerin özellikle özenle yaptığımız kavurmaların ağızda lokum gibi dağılmasını ister misiniz? ​Kurban bayramlarının vazgeçilmez yemeği olan kavurma, özenli yapıldığı zaman ağızda lokum gibi dağılır ve yemeğin lezzetine lezzet katar. Peki, ağızda dağılan kavurmalar nasıl pişirilmeli?

Birçok kişinin kavurma yaparken etin hangi bölümünü kullanması gerektiğini bilmediğini vurgulayan uzmanlar, etin mutlaka dilimlenmiş olması ve 1 gün dinlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Gelin, lezzetli kavurma nasıl yapılır, hep beraber bakalım…

Kuzu eti kavurma

Dilimlenmiş kuzu etlerini tencereye atın. Bir adet soğanı içine ekleyerek kurbanın kuyruk yağı veya iç yağından da ilave edin ve kavurmayı pişirmeye bırakın. Özellikle soğanları doğramamaya dikkat edin. İçine atılan bütün soğanlar dağılmayacağından, hem kavurmanıza lezzet katacak hem de hoş bir görüntü oluşturacaktır. Yaklaşık 45 dakika pişirmeye bıraktığınız kavurmanıza en son aşamada baharatlarını, yani karabiber, pul biber, kekik ve tuz ekleyin. Özellikle tuzun pişmeye yakınken atılması, etin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Dana eti kavurma

Dana eti kavurmaya lezzet katan en önemli püf nokta tereyağı. Dilimlenmiş etleri tencereye koymadan önce tereyağını eritin ve yağ eridikten sonra etleri üzerine ekleyin. Kavurma yaparken ete kendi yağı dışında sıvı yağ, margarin gibi yağlar eklemek hem eti sertleştirir hem de lezzetini bozar. Kuzu kavurmada olduğu gibi dana kavurmanın da içine atacağınız 1-2 adet bütün soğan, lezzetine lezzet katacaktır. Fakat burada kuzu kavurmadan farklı olarak yapmanız gereken kavurmanıza bir bardak su eklemek olacaktır. Kısık ateşte 1 saat pişirdikten sonra, baharatlarını ve tuzunu ekleyebilirsiniz.

Peki, tuzu neden pişmeye yakınken atmalıyız?

Bildiğiniz gibi etler ilk aşamada harlı ateşte pişirilir. Bunun nedeni ise et pişerken kabuklaşır ve suyunu dışarı salar. Böylece et daha yumuşak olur. Tuzun son aşamada atılması ise etin sertleşmemesi ve daha yumuşak olması içindir. Kavurmada baharat olarak ise tuz, karabiber ve kekik mutlaka kullanılmalıdır.

Etlerin sindirimi zor olduğundan, yeni kesilmiş hayvan etlerinin mutlaka dinlendirilmiş olmasına özen gösterin. Sert pişmiş bir et hem sindirimi zorlaştırır hem de dişlerinize, mide ve bağırsaklarınıza zarar verebilir. Bu yüzden kavurmanızın sağlıklı ve lezzetli olması için, pişirme yöntemlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

One Comment

  1. Sorunların net bir açıklamasıyla her şey çok açık. Gerçekten bilgilendiriciydi. Web siteniz kullanışlıdır. Paylaşım için teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir